Doğru ve Etkin Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığı açısından en önemli konulardan biri havuz bakımıdır. Olası enfeksiyon, alerji ve bulaşıcı hastalıkların engellenmesi için havuz bakımının doğru ve etkin bir şekilde yapılması gerekir. Bu da havuz temizliğinin profesyonelce ve doğru sıralamayla yaparak elde edilebilir. Bu nedenle havuz bakımının kulaktan dolma bilgilerle profesyonel destek almadan yapılması sağlığı tehdit edecek durumlara yol açabilir.
Doğru ve etkin bir havuz bakımı için; havuz motoru ön filtre temizliği, havuz içi süpürge, kum filtresi temizliği bakımı kontörlü, ph dengelenmesi ve bakterilerin yok olması için düzenli olarak klor atılır. Bakım programı yapılırken; ilk olarak hijyene özen gösterilmeli, daha sonra havuzun kimyasal dengesi ayarlanmalı, son olarak da çeşitli havuz filtreleri kullanılmalıdır.

1.Havuz Suyunda Hijyen

Yüzme en güzel aktivitelerden biridir. Yüzdüğümüz havuzların hijyeni ise sağlığımız açısından son derece önemlidir. Yüzme alanlarının yoğun kullanımı sağlık ve güvenlik sorunlarını gündeme taşımıştır. Yüzme havuzu suyu içilebilir nitelikte olmalıdır. İçilebilir suyu elde etmek ve sürekliliğini sağlayabilmek için, tesisin proje yapımından, uygulamasına ve işletmesine kadar tüm aşamalarda ilgili standartlara ödünsüz uyması gerekmektedir. Bir havuzda öncelikle hijyene dikkat edilmelidir. Havuz suyunun hijyeni çok önemlidir. Bunu sağlamak için makine dairenizde iyi bir ekipman olmalıdır. Tesisin sürekli teknolojiyi takip etmesi gerekmektedir. Havuzlar klor sistemiyle çalışıyorsa çok dikkat edilmelidir. Özellikle de “bağlı klor”a. Göz yanması, öksürük, tıksırma gibi sıkıntıların başlıca sebebi bağlı klordur. Ter, idrar vb. etkenler sudaki amonyumun yükselmesine sebep olur, bu da klor dengelerinin bozulmasına yol açar. Klor bu maddelerle savaşıp yenik düşerse bağlı klor oluşur. Bağlı klor oluşumuna karşı havuza bol bol taze su girişi yapılmalı, filtreler yıkanmalıdır. Sabah ve akşam havuz suyu en az 2 kere dijital kitler ile ölçülmelidir. Su numunesi havuzun herhangi bir yerinden alınabilir. Ancak numune alırken kol dirseğe kadar suya girmelidir. Ama tüm bunların en önemlisi havuzu kullanan kişilerin suya girmeden önce duş almalarıdır. Bone kullanmak havuzu hijyenik tutan etkenlerden biridir. Saçlar ve dökülen kafa derisi filtreleri olumsuz yönde etkilemektedir.

2.Havuz Suyunda Kimyasal Denge

Bir havuzda hijyeni sağlamak için havuzun kimyasal dengesi sağlanmalıdır. Havuz toz, yaprak, çeşitli partiküller ve yabancı maddelerden arındırılmalıdır. Kimyasal dengeyi sağlamak için havuz suyunun sık sık tahlilleri yapılmalıdır, tahlil sonuçlarına göre havuz kimyasalları kullanılmalıdır.

3.Havuz Suyu Filtreleme

Havuzda renk oluşumu, su bulanması vb. durumlarda ilave kimyasallar gerekebilir. Fiziksel kirliliklerden arıtmak için ise havuz suyu filtrelerden geçirilir.  Sürekli dezenfeksiyon ile enfeksiyon riski en aza indirilir. Sürekli dezenfeksiyon için pH dengede tutulmalı. Klor seviyesi korunmalı. Yosun önleyici, çöktürücü, berraklaştırıcılar kullanılmalı. Fırçalama, dip süpürgesi, ters yıkama işlemleri ihmal edilmemeli. Havuza taze su alınmalı.

Doğru Havuz Bakım Programı ve İlaçlama

Genellikle, havuz sorunları yetersiz bakım ve ilaçlamadan kaynaklanır. Sıkı bir havuz bakım programı ve doğru ilaçlama sorunları önler ve havuzun dengesini sağlar. Rastgele veya tahmine göre ilaçlamak hem havuza zararlıdır hem sağlığı tehdit eder hem de pahalı bir yöntemdir. Bu nedenle doğru zamanda doğru bakım programı ve ilaçlamayı yapmak önemlidir.

Sık Rastlanan Havuz Sorunları Nelerdir?

1. Renkli su (yeşil, kahverengi): Sudaki bulanıklık ve kaygan zemin yosundan kaynaklanır. Yosun hastalık yapmasa da sağlığı tehdit eden bakterilerin üreyebileceği ideal ortamı yaratır.

2.Gözlerde yanma: Gözlerde ve burunda yanma, ciltte kaşıntı, saçlarda sertlik

3.Lekeler: Sağlığı tehdit etmese de havuzun çekiciliğini azaltır.

4. Renkli (ama berrak) havuz suyu: Nedeni havuz suyunda bulunan metallerdir.

Bunlardan ayrı olarak sularda bulunabilen ve insan sağlığı açısından zararlı biyolojik etkenler insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Patojen bakteriler, virüsler ve parazitler gibi enfeksiyona bağlı etkenler, hastalar ve portörleri (taşıyıcı) tarafından çevreye yayılmaktadır. Yüzme havuzundan alınan konjonktivit, mantar enfeksiyonu gibi olguların sayıca artması halinde havuzun hijyenik koşullarının bütünüyle gözden geçirilmesi gerekmektedir.
* Sindirim sistemi enfeksiyonları: Başta Rotavirüs, Hepatit A, Salmonella (tifo), Shigella (dizanteri), E.Coli olmak üzere çeşitli bakteri ve virüsler
*İdrar yolu enfeksiyonları ve genital bölge mantarı
*Bazı deri enfeksiyonları ve mantarlar
*Göz, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları
*Leptospiroz
*Lejyoner hastalığı
*Cryptosporidium parvum
*Giardia lamblia

Kullanıcılar tarafından hijyen kurallarına uyulmadığı taktirde en iyi havuzlarda bile kirlilik ve hastalık riski kaçınılmazdır.

Call Now ButtonBizi Arayın
Whatsapp
Whatsapp