SPA & WELLNESS

Tanımı ve Uygulama Alanları Latince kelimelerinin kısaltması olan SPA, “Sudan Gelen Sağlık” anlamına gelmekte olup Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isim… Her türlü su ve çamur uygulaması SPA kapsamına giriyor. Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA, günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil; sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetlerine verilen bir isim olup su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerdeki uygulamaları ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği anlamında da kullanılıyor. Spa merkezlerinin mimari tasarım ve uygulamaları, spada sunulan yöntemlere göre farklılaşır. Deneyim isteyen spa tasarımı mutlaka profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Günümüzün mega trendi Wellness; termal merkezlerden masaja ve kişisel bakıma, gıda takviyelerinden şifalı bitkilere, aroma terapiden kilo kontrolüne, fitnessdan şifa enerjilerine uzanan çok geniş bir alanı kapsayan bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda insanın kendisini ruhsal, bedensel, zihinsel ve ilişkisel olarak iyi ve zinde hissetmesini sağlayan her türlü masaj, cilt bakımı, çamur ve yosun banyoları, küvet bakımları, thalasso terapi gibi doğa ve doğal ürünlere sağlıklı yaşam yöntemleri ile yapılan vücut bakımları kapsamına giriyor. Bugün “Wellness” insanı bütün olarak kabul ederek; zihni, ilişkileri ve beden sağlığını birbiriyle uyumlu hale getirmek ve dengelemek üzerine kurulmuştur. Ayrıca kişinin yaşamdan keyif alması için önem taşıyan bu unsurların kendi içlerinde sorunsuz çalışması, birbirlerini olumlu yönde etkilemelerini sağlar, bu da Wellness’in önemli bir ayrıntısıdır.

SPA Tasarımı
SPA alanlarının tasarımında suyun iyileştirici gücünden faydalanma amacındaki kişi ve kuruluşların ihtiyaçları belirleyicidir. İşi üstlenen tasarımcının kaliteye önem vermesi, müşteri odaklı, dürüst, inşaat sektörüne hâkim, mimari konularda yetkin olması başarılı sonuçlar için en temel gerekliliklerdir. Söz konusu SPA alanlarının tasarımı olduğunda farklı konseptlerin farklı teknikler gerektirdiğini bilmek önemlidir. Bu bakımdan örneğin havuz yapımı ile sauna yapımının farklı süreçleri olduğunun bilincinde olunması her şeyden önce gelir.

Call Now ButtonBizi Arayın
Whatsapp
Whatsapp